Vežėjams – nauja kelių apmokestinimo tvarka

Nuo 2027 m. Lietuvoje vinjetes pakeis „Via Toll“ sistema. Vežėjai mokės pagal nuvažiuotą atstumą, galės rinktis kelis atsiskaitymo būdus, o grynieji nebebus priimami.

Komentarai
Vežėjams – nauja kelių apmokestinimo tvarka

3 Minutės

Lietuvoje vežėjų laukia svarbūs pokyčiai: nuo 2027 metų įprastas vinjetes pakeis nauja elektroninė kelių apmokestinimo sistema „Via Toll“. Ji leis už naudojimąsi mokamais keliais atsiskaityti ne už pasirinktą laikotarpį, o pagal tiksliai nuvažiuotą atstumą. Taip bus atsisakyta iki šiol galiojusio modelio, kai mokestis buvo taikomas už tam tikrą laiką, nepriklausomai nuo faktiškai įveiktų kilometrų.

Pasak valstybinių kelių operatorės „Via Lietuva“, naujoji sistema turės kelis rinkliavos apskaičiavimo ir apmokėjimo variantus. Vežėjai galės rinktis mobiliąją programėlę, transporto priemonėse įrengtus OBU įrenginius arba kitus integruotus technologinius sprendimus. Toks modelis, anot bendrovės, turėtų suteikti daugiau lankstumo skirtingiems vežėjų poreikiams.

Galimybė be išmaniojo telefono

Vairuotojams, kurie nenaudoja išmaniųjų telefonų, bus siūlomas ir vienkartinis maršruto bilietas. Jį bus galima įsigyti savitarnos portale konkrečiai kelionei. Tai reiškia, kad sistema bus pritaikyta ne tik įprastiems skaitmeniniams sprendimams, bet ir tiems atvejams, kai reikia vienkartinio atsiskaitymo už maršrutą.

Mokestis bus skaičiuojamas automatiškai

„Via Toll“ bus sujungta su „Regitros“ duomenų baze. Praktikoje tai leis transporto priemonės duomenis užpildyti automatiškai įvedus Lietuvoje registruotos transporto priemonės valstybinį numerį. Kiekvienos kelionės metu sistema vertins transporto priemonės techninius parametrus ir mokamais keliais nuvažiuotą atstumą, o pagal šiuos duomenis apskaičiuos galutinę rinkliavą.

Apmokėti už keliones mokamais keliais bus galima elektronine bankininkyste, mokėjimo arba kuro kortelėmis, taip pat Europos elektroninės rinkliavos paslaugų teikėjų sprendimais. Tuo pat metu grynųjų pinigų atsiskaitymo galimybė bus panaikinta.

Kontrolę užtikrins stebėjimo taškai

Rinkliavos kontrolė bus vykdoma visoje Lietuvoje veikiančiu maždaug 600 stebėjimo taškų tinklu. Kameros realiuoju laiku tikrins, ar transporto priemonė naudoja mobiliąją programėlę, OBU įrenginį arba turi galiojantį maršruto bilietą. Tokiu būdu bus užtikrinama, kad už mokamus kelius būtų atsiskaitoma pagal nustatytą tvarką.

Dar prieš oficialų sistemos startą vežėjai galės ją išbandyti. Bandomasis laikotarpis planuojamas likus vienam–dviem mėnesiams iki 2027 m. sausio 1 d., kai nauja tvarka turėtų pradėti veikti visu mastu.

Vinječių sistema bus panaikinta

Įsigaliojus „Via Toll“, dabartinė vinječių sistema bus galutinai nutraukta. Iki 2026 m. liepos 1 d. dar bus galima įsigyti visų rūšių vinjetes, tačiau po šios datos prekyboje liks tik vienos dienos, savaitės ir mėnesio vinjetės. Vežėjai, kurie jau bus įsigiję metines vinjetes, galės kreiptis dėl kompensacijos už nepanaudotą galiojimo laiką.

Nors keisis pats atsiskaitymo principas, kelių rinkliavos dydis ir toliau priklausys nuo transporto priemonės svorio, emisijų klasės ir naudojamų degalų rūšies. Kaip ir dabar, mažiau taršioms transporto priemonėms bus taikomos lengvatos. M2, M3, N1, N2 ir N3 kategorijų elektromobiliams bei vandeniliu varomoms transporto priemonėms numatyta 75 proc. kelių naudotojo mokesčio nuolaida.

Laukiama didesnių pajamų kelių infrastruktūrai

„Via Lietuva“ vertinimu, įdiegus naują sistemą kasmet būtų surenkama apie 110 mln. eurų kelių naudotojo rinkliavos. Tikimasi, kad toks apmokestinimo modelis leis tiksliau pritaikyti mokesčius pagal faktinį naudojimąsi keliais ir prisidės prie stabilesnio kelių infrastruktūros finansavimo.

Šiemet kelių sektoriui iš viso skirta 815,5 mln. eurų. Iš šios sumos 436,6 mln. eurų sudaro Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos, 200,1 mln. eurų – Europos Sąjungos finansinė parama, o Kelių fondui numatyta 178,8 mln. eurų.

Šaltinis: 77

Palikite komentarą

Komentarai